Arkadaş Bulma Sitesi

Arkadaş Bulma Sitesi

 arkadaş bulma sitesi

Yüz yüze buluşmanın önemi

 

Arkadaş bulma sitesi gibi kanallara başvuran kişiler incelendiğinde birçoğunun yalnız kişiler olduğu biliniyor. Yalnızlık ancak tercih edildiği zaman sağlıklı bir durum… İstenmediğinde psikolojik sorunların yanı sıra fiziksel sorunlar da yaratabiliyor. ABD’li bilim adamı Robert Morris Sapolsky, “Why Zebra’s Don’t Get Ulcers” (Zebralar Neden Ülser Olmaz) adlı kitabında yalnızlığın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini zebralardan yola çıkarak ilginç bir şekilde aktarıyor.

Zebralar yalnız kalmaz çünkü…

Bir arada durdukları zaman kendilerini avlamak isteyen yırtıcı hayvanlara çizgileri sayesinde sürüyü bir bütün olarak algılatan zebralar, avcının avlayacağı zebrayı seçmekte zorlanmasına yol açarak hayatta kalabiliyor. Bu nedenle hem kendi türleriyle hem de antiloplarla bir arada olma eğilimi taşıyorlar. Günümüz insanı ise koşullarından dolayı yalnızlaşıyor. Oysa yalnızlığın canlılara iyi gelmediğini savunan Sapolsky, kitabında sosyal yalnızların hayattan soyutlanmasıyla strese girdiklerini, stresin bağışıklık sitemini güçsüzleştirdiğini ve bunun sonucunda kişinin hastalıklara daha sık yakalandığını öne sürüyor.

 

Arkadaş bulma sitesi gibi platformların bu denli ilgi görmesinin, üye sayılarını hızla arttırmasının nedeni de yalnızlığa bağlayan uzmanlar, önemli bir uyarıda da bulunuyorlar: “İnsanları yalnızlaştıran nedenlerin başında teknolojinin geldiğini unutmayın. Arkadaş bulma sitesi gibi teknolojik araçları, ancak yüz yüze ilişkilerle pekiştirirseniz sosyalleşip yalnızlığınızdan kurtulabilirsiniz!”

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?