Aşkı bulmanızı engelleyen ne?

Aşkı bulmanızı engelleyen ne?

 Aşkı bulmanızı engelleyen ne?

 

Bazen insan bir ilişki yaşamayı her şeyden çok istese bile bunu bir türlü gerçekleştiremez. Buna kişinin kendisini sabote eden davranışları da neden olabilir, yaşadığı çocukluk travmaları da. Neden ne olursa olsun sorunun kaynağını bulmak ve farkında olmak önemlidir. Çünkü nedenler sizi çözüme ulaştırır.

 

İşte davranış bilimcilerin gözünden aşkı bulmanıza engel olan faktörler:

 

Duygusal anlamda hazır olmamak

Duygusal olarak kapalı olduğunuzda bir insanla bağlantı kurmanız pek kolay olmayabilir. Mesela geçmişte yaşadığınız kötü bir ilişki veya çözülmemiş bir travma, içinize kapanmanıza neden olabilir. Bu sizi heyecan duymamaya, duygularınızı filtrelemeye ve hatta uyuşmaya iter. Hal böyle olunca gözünüzün önünde duran kişiyi fark etmeniz bile zorlaşabilir.

 

İnsanları sınıflandırmak, yaftalar yapıştırmak

İnsanları kategorilere ayırmak gibi bir eğiliminiz varsa bu özelliğiniz aşkı bulmanıza engel olabilir. Her insan kendine özgüdür, kusurları vardır ve belli kalıplara sığdırılamazlar. Eğer kafanızda çok belirli bir kategori varsa ve bu kategoriye tamı tamına uyan biri dışında herkesi eliyorsanız aşkı bulmanız neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle kafanızdaki kalıpları atmanız ve insanları kendine özgü bireyler olarak görmeniz gerekir.

 

İncinmemek için insanları reddetmek

Belki kalbiniz kırılmasın diye “o beni reddetmesin, ben edeceğim” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu aşkı bulmanızı zorlaştırır, çünkü incinmemek için kimsenin size yaklaşmasına izin vermiyorsunuzdur. Biriyle ilişki kurabilmek için o kişiye kendinizi her yönünüzle tanıtmanız, savunmasız yönlerinizi de göstermeniz gerekir. Bu yaklaşım sizi her ne kadar korkutsa da aşkı bulmanızı kolaylaştırabilir.

 

Kendine fazlaca hayran olmak

Bir insanın kendini sevmesi çok güzel ve önemli bir şey… Ama fazla kendi odaklı olmak ilişkileri zorlaştırabilir. Çünkü biriyle birlikte olmak için hem ödün vermek gerekir hem de karşınızdakinin ihtiyaçlarını bazen kendi ihtiyaçlarınızın önüne koymak… Beraber olduğunuz kişiyi mutlu etmeniz ve onları da dinlemeniz önemli. Eğer farkında olmadan çok kendinizden bahsediyor ve kendinize daha çok odaklıysanız aşkı bulmanız kolay olmayacaktır.

 

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?