Aşkın yaşı olur mu?

Yaş gerçekten sadece bir sayı mı yoksa yaş farkı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar etkili mi?

Bu sorunun cevabı çok karmaşık…

Çiftlerin aralarındaki yaş farkı yüksek olmasına rağmen devam eden pek çok evlilik olduğu gibi bitenler de var. Peki bu süreyi, bitişi ya da sürekliliği belirleyen şey ne? Yapılan bir araştırma yaş farkı ne kadar fazlaysa ilişkinin bitme ihtimalinin de o kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Ama başka bir araştırma yaş farkının ilişkilere herhangi bir etki etmediğini öne sürüyor. Farklı bir araştırma ise kendinden genç veya yaşlı biriyle evlenen insanların başta daha mutlu olmalarına rağmen ilişki ilerledikçe mutsuzlaştıklarını gösteriyor.

Boşanmamak başarılı bir evliliğin kanıtı değil

Bununla birlikte başarılı bir evliliğin sadece boşanmamak olmadığı gerçeğini de unutmamak lazım.  Bir çiftin boşanmaması onların sağlıklı ve mutlu bir ilişki içinde olduğunu göstermeyebiliyor. Bu nedenle “aşkın yaşı olur mu?” sorunun kesin bir cevabı yok.

Yaş farkının yüksek olduğu ilişkilerin avantajları olduğu gibi dezavantajlarını da var. Yaş farklılıkları hem iki tarafın da ilişkileri hakkında şüphe etmelerine neden olabilir hem de çevrelerindeki insanların dedikodu yapmalarına. Ve evet sonuçta bu ilişki yürümeyebilir. Ama yürüyebilir de…

“Yürümez” diyerek peşin hükümlü olmayın

Uzmanlara göre yaştan daha önemli olan şey bir ilişkiden beklentiler. 25 yaşında çocuk isteyen insanlar olduğu gibi 55 yaşında çocuk istemeyenler de olabilir. Yaşlar farklı olsa da beklentiler ve istekler aynı ise bir ilişkinin yürümemesi için bir engel yoktur. Eğer bir çiftin evlilik anlayışları aynıysa ve bağ kuracak kadar ortak noktaları varsa, yaşın bir önemi kalmayabilir.

Bütün bunlar ışığında aranızda yaş farkı olan biriyle bir ilişki yaşamak istiyorsanız denemekten çekinmeyin. Sizin için bu kişinin doğru olup olmadığını ancak bu şekilde anlayabilirsiniz.

 

 


Haberler 0 Yorum14 Şubat 2019 232 Görüntüleme