Ayrılığın bedenimize ettikleri…

Ayrılığın bedenimize ettikleri…

  Yaşanmış her psikolojik olayın vücudumuza olumlu veya olumsuz etkileri mevcut. Ayrılıkların yarattığı etkiler ise oldukça yıpratıcı.

 

Ayrılık hayatımızda bir rutinin eksilmesi demektir… Rutinler insanın kendini güvende hissetmesini sağlar ve alışkanlık yaratır. Aksi durumlarsa endişe… Sürekli endişeyle yaşamanın vücudumuza fiziksel etkileri azımsanamaz. Yine de ister ayrılıkla sonuçlansın ister evlilikle, duygusal bir ilişkiye girmek tüm insanlar için çok sağlıklıdır.

Uykusuzluk

Endişeler arttıkça uykusuzluk da artar ve bunun sonucu olarak gün içinde yorgun ve stresli oluruz. Bu durum endişeyi daha da artırarak bizi içinden çıkılmaz bir döngüye sokar.

 

Kilo kaybı ya da artışı

Ayrılıkla birlikte yemek alışkanlıklarımız ve iştahımız da negatif etkilenir. Ya hiçbir şey yemek istemeyiz ya da gece kalkıp buzdolabındaki her şeyi yeriz.

 

Ciltte bozukluklar

Uykusuzluk, değişen yeme alışkanlıkları, üzüntü ve stres bir araya geldiğinde cildimiz de bozulabilir. Sivilcelenme bunun en tipik belirtisidir.

 

Depresyon

Özellikle travmatik ayrılıklar depresyona neden olabilir. Psikolojik rahatsızlıkların en başında gelen depresyon için profesyonel yardım almak gerekir.

 

Saç dökülmesi

Sivilceler, kilo değişimleri ve uykusuzluk yetmezmiş gibi ayrılık sonrası stresi saçların da dökülmesine neden olabilir.

 

Tansiyon problemleri

Stres tansiyonumuzu yükseltir ve buna bağlı olarak baş ağrısı ve nefes darlığı yapar.

 

Duygu dalgalanmaları

Ayrılıklar bizi sadece fiziksel olarak etkilemez, duygusal olarak da etkiler. Böyle durumlarda küçük yorumlardan aşırı etkilenme ya da duyguları art arda aşırı uçlarda yaşama görülebilir.

Sohbet ve eğlence burada!

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?