Balıkesir Mobil Sohbet

Balıkesir Mobil Sohbet

  Balıkesir evlilik sitesi

 Balıkesir evlilik – Üç gün üç gece düğünler tarih oldu

 

Balıkesir evlilik konusunda Türkiye’nin şanslı kabul edilen şehirlerinden biridir. Kentte aile kurmaya ve çocuk sahibi olmaya önem verilir. Ancak görücü usulü evliliklere verilen değer azalmıştır. Düğün adetleri ise yalnızca kırsal kesimde uygulanmaktadır.

Geçmişte Balıkesirli genç kızlar görücü usulüyle beğenilirdi. Bu ritüel kız evine bir değil iki kez gitmeyi gerektirirdi. Birincisinin amacı kız tarafının yaklaşımını öğrenmekti, eğer sonuç olumluysa ikinci gidişte kız istenirdi. İsteme günü söz kesilir, el öpülür ve hediyeler verilirdi. Nişan günü bile herhangi bir günde yapılmaz, mutlaka pazartesi veya perşembe günlerinden birine denk getirilirdi. Düğünün ilk günü kadınlar arasında gerçekleşen eğlenceye “ikindi kınası” denir, ikinci gün davetli evlerden davul zurnayla hediye toplanır, son gün de gelin alma olayı gerçekleşirdi.

Erkek çocuk sahibi olmak önemseniyor

 Balıkesir’de artık bu adetler kalmadı ya da yok denecek kadar az yapılıyor. Evlilik törenleri daha kısa ve sakin gerçekleşiyor. Fakat her şeye rağmen söz, nişan, düğün aşamaları atlanmıyor. Evliliğin gerçekleşebilmesi için gelir düzeyi ne olursa olsun erkeğin iş güç sahibi olması önemseniyor ve ailelerde soyadını devam ettirecek erkek çocuk arzusu hala geçerliliğini koruyor.

 Aşk Burada!

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?