Bitlis Mobil Sohbet Sitesi

Bitlis Mobil Sohbet Sitesi

 Bitlis evlilik sitesi

Bitlis evlilik – Halaylarıyla, hediyeleriyle Bitlis düğünleri

 

Bitlis’te düğünler görkemlidir, ayrı bir coşku ile kutlanır. İster Ahlat düğünü olsun, isterse aşiret düğünü, hiçbir özveriden kaçınılmaz. Bitlis’in kırsal kesiminde görücü usulü evlilikler hakimdir. Kızlar misafirliklerde ve hamamlarda beğenilir. Evleneceği erkeğin annesi genç kızı onaylıyorsa erkek babasına, kızdan söz eder ve istemeye gidilir.

 

Bitlis’in merkezinde ise bu tarz evlilikler azalmaya başlamıştır. Bitlisli gençler tanışarak, birbirlerini beğenerek ve arkadaş olarak evlenmeyi istemektedir. Bitlis düğünlerinde köy ve şehir farkı gelinin yaşında da hissedilir. Köylerde 14-15 yaşına gelmiş kız çocukları evlenmeye hazır kabul edilir, şehirlerde ise sınır yaş 18’dir. Erkeğin iş güç sahibi olması da önem verilen bir durumdur.

Takılan ziynetlerin anlamı…

Bitlis düğünlerinde halay çekmek birçok düğünde olduğu gibi gelenektir. Hatta Bitlis düğünleri uzun ve coşkulu halaylarıyla nam salmıştır. Erkek tarafı maddi gücü oranında kız tarafına değerli takı ve giysiler hediye eder. Bunun anlamı, hem gençlikte, hem yaşlılıkta hem de ahirette çiftlerin hiç ayrılmamaları temennisidir. Aşiret düğünleri 3 gün 3 gece sürer, geline kilolarca altın takılır. Bitlis düğünleri bittikten aylarca sonra bile yöre halkı tarafından konuşulur, kritik edilir.

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?