Çorum Mobil Chat Odaları

Çorum Mobil Chat Odaları

 Çorum evlilik sitesi

Çorum evlilik – Evlilik için Çorumca gerekebilir

 

Çorumluların kendine has bir dili vardır. Türkçede pek çok kelimenin söylenişi Çorumlular arasında farklıdır. Çorum’da yaşayanlar Çorumcayı bilir, daha önce duymamış olanların hayretle karşıladığı bir dildir bu. Her zaman ve her durumda kullanılmasa da evlendikten sonra Çorum’a yerleşenler bu dili öğrenmek zorunda kalabilirler.

 

Çorum, sosyal yapı açısından kapalıdır. Bu nedenle kadın erkek ilişkileri, çiftlerin evlenmeden önce birbirleriyle birlikte olması gibi konular tabu haline gelmiştir.

3 gün 3 geceli düğünler

Çorum modernliği, tarihi ve daha pek çok özelliğiyle Türkiye’nin diğer illerinden öndedir ama yaşam tarzında geleneksel alışkanlıklar ağır basar. Örneğin köylerdeki adetler şehirlerde de devam etmektedir. Düğünler köye veya şehre bakılmaksızın bile davulla, zurnayla, 3 gün 3 gece yapılır.

 

Çorumda evli çiftlerin sosyalleşebileceği fazla bir yer olmadığı için aile gezmeleri, yazları da yaylalarda ve açık alanlarda eğlenmeler ağırlıktadır. Kentin refah düzeyi yüksek sayılabilir. Örneğin kentte ev ve araba sahibi olanların sayısı oldukça fazladır. Ankara ve Samsun’a olan yakınlığı evli çiftlere şehirlerarası eğlence alternatifini sunar. Olimpik yüzme havuzu, devlet tiyatrosu ve beş yıldızlı lüks oteli, Çorum’u İç Anadolu’nun en yaşanılır şehirlerinden biri yapan özellikleridir.

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?