Erzurum Mobil Chat Sitesi

Erzurum Mobil Chat Sitesi

 Erzurum evlilik sitesi

Erzurum evlilik – Erzurum’da damat olmak zor…

 

Geleneklerine çok bağlı bir toplum olan Erzurum’un en güzel özelliklerinden biri, birbirinden lezzetli yemeklerinden oluşan mutfağıdır. Çağ kebabı, lor dolması, tereyağlı peynir helvası damaklarda lezzet patlaması yaratır ama Erzurum’un her geleneği yemekleri kadar tatlı değildir. Misal mi?

 

Evlenmeden önce damat için düzenlenen “kısır” gecesi, evlenecek erkeğin dayanıklılığını test eden ağır bir sınav gibidir. Kısır gecesi kız tarafının kına gecesiyle aynı anda yapılır. Kısır gecesinde damada farklı şakalar yapılır. Damadın şakalara karşı gelmemesi, ancak sağdıcının onu koruması gerekir. Şakalarda ileri gitme durumu olursa cezası da vardır. Yine de bu adet Erzurum şehir merkezinde gençler tarafından onaylanmamaktadır. Damat adayları bu zor sınavı kınayarak reddetmektedir.

Düğün konvoylarıyla ünlüdür

Erzurum’da düğünlerde çok yavaş ilerleyen uzun araç konvoyları oluşur. Şehrin neresinde olursa olsun, düğün konvoyu sabırla beklenmek zorundadır.

 

Erzurum’da ataerkil aile yapısı hakimdir… Aile içinde erkeğin sözü geçer. Hatta halk arasında “Erzurumlu kadın sözü dinlemez” sözü yaygındır. Buna karşın kendilerini geliştirmiş olan Erzurumlular hayatlarını zorlaştıran bu düşünceleri kırmaya çalışarak, evlilikte mutluluğu aramaktadır.

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?