Eski ayrılık kalbinizi “kalıcı olarak servis dışı” haline getirmişse…

Eski ayrılık kalbinizi “kalıcı olarak servis dışı” haline getirmişse…

Romantik bir kaybın ardından ne yapılmalı? Derin ayrılıklar yeni başlangıçları zedeler mi? Doğru insanı bulmak için doğru zamanı nasıl anlarsınız?

Büyük bir aşkı geride bırakmak kolay değildir. İnsan hayatında derin izler bırakır. Ancak böyle bir kayıp başlangıçta çok acı verse de izleri zamanla bir sis perdesinin dağılması gibi silinebilir, tabii iç dünyamızda yapacağımız doğru bir vedayla. Ayrıldıktan sonraki süreci başarıyla yönetebilmek yaralı kalbimizi yeni başlangıçlara hazırlar. Bu nedenledir ki hayat bir kaybetme sanatıdır, kayıplarımız kabulümüz olduğu sürece bu sanatı hakkıyla icra etmeyi beceririz.

Hepimiz hayatımızda en az bir kere aşık olmuşuzdur ve yine hayatımızda en az bir kere bir ilişkiden mağlup çıkmışızdır. Bu yenilgi bizi bazen öyle hissettirir ki bir daha sevmemeye yemin ederiz. Bazen de önceki kişinin yerini doldurabilmek acımızı görmezden geliriz. Oysa kalbimiz yeni bir aşk için atmaya hazır değildir ve “geçici olarak servis dışı” sinyali verir.

Romantik bir kaybın ardından ne yapılmalı?

Ayrılma biçiminiz kişiliğimizin aynasıdır. Gerçeği ne kadar çabuķ kabullenir ve durumu metanetle karşılarsak gelecekte o kadar sağlıklı bir ilişki kurabiliriz. Eski sevgiliyi aramak, onu hayatımızdan çıkarmamızı sadece zorlaştırır. Biraz yalnız kalmak ise en doğru davranıştır. Aklımıza kaybımız geldiğinde üzülmek, ağlamak, içten içe kızmak normaldir ve hepsi zamanla geçer. Bu aşkımızın büyük olmamasından değil, kaybın doğasındandır.

Derin ayrılıklar yeni başlangıçları zedeler mi?

Psikologlar bu soruya kimi durumlarda “evet” yanıtını veriyor. Ayrılığın derecesi ve biçimi kötü izler bırakabiliyor. Kişinin karakteri de belirleyici oluyor. Olumsuz düşünce yapısı, sabit fikirlilik ve güvensizlik yeni aşkların önündeki en önemli engeller.  Yine de doğru destek ve yakın çevredeki insanların sevgisi kişiyi ayağa kaldırarak, geç de olsa yeni başlangıçlara hazırlayabiliyor.

Doğru insanı bulmak için doğru zamanı nasıl anlarsınız?

Bunu anlamanın pek bir yolu yok. Her ne kadar ayrılık acısını atlatmadan bir ilişki yaşanmaması yönünde öneriler getirilse de bunu hayata bırakmak gerekiyor. Bazen en doğru kişi yanlış zamanda karşımıza çıkabiliyor. Bazen de ilişkiye hazır olmamıza rağmen aradığımız insana tesadüf edemiyoruz. Belki de aramak ve denemekten yılmamak gerekiyor ve hayatın getirdiklerini sevgiyle kabullenmek…

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?