Hatay Mobil Sohbet Odaları

Hatay Mobil Sohbet Odaları

Hatay evlilik sitesi

Hayat evlilik – Hatay’da aşka giden yol mideden geçer

 

Saymakla bitmeyen kaleleri, Amonos Dağları, Amik Ovası, yayla geleneği, İskenderun Limanı ve çarşılarıyla ünlü Hatay’ın bir liman şehridir. Tarım, hayvancılık, dericilik, madenciliğe dayalı ekonomisi 1,5 milyon Hataylının geçimini sağlamaktadır. Zengin yemek kültürü ise şehri dünyaca ünlü hale getirmiştir.

 

“Aşka giden yol mideden geçer” sözü Hatay için söylenebilir. Bir Hataylıyla evli olmak, neredeyse hiç aç kalmamak, hatta ziyafetin ne olduğunu görmekle eşdeğerdir. Hatay mutfağı uzun yorucu ve zahmetli olması nedeniyle genç nesil tarafından çok tercih edilmemekle birlikte, Hataylı ailelerin vazgeçilmezidir. Yemeklerde kullanılan malzemeler ülkemizin her yerinde bulunmaz. Belli başlı lezzetleri arasında; kağıt kebabı, belen tavası, tepsi kebabı, Hatay tava, ciğerli catlak kebabı, içli köfte, Hatay Oruk, kaytaz böreği, humus, zahter salatası, katıklı ekmek, keşkek, yoğurt aşı, sembusak, tuzda tavuk ve künefeyi saymak mümkündür.

Düğün için tercih edilen günler

 

Hatay’ın merkezinde evlilikler tanışmayla veya severek yapılır, kırsalda ise genellikle görücü usulü yaygındır. Hataylılar düğün için herhangi bir gün yerine Perşembe ve Pazar günlerini seçer. Bu günlerin uğuruna inanırlar. Hatay toprağının bereketi, bolluk sağlar, hayatı kolaylaştırır. Bu nedenle Hatay’da evlilikler mutlu ve uzun ömürlü olmaya adaydır…

Aşk Burada!

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?