İçe dönüklük bir özelliktir, kusur değil…

İçe dönüklük bir özelliktir, kusur değil…

  İçe dönüklük bir özelliktir, kusur değil…

Toplum olarak dışa dönük olmayı daha iyi bir özellik olarak değerlendirme eğilimimiz var. Ama bu doğru bir yaklaşım değil. Farklılıklar illa üstün olan bir tarafı beraberinde getirmez. İçe dönük biriyle birlikteyseniz onu yargılayıp değiştirmeye çalışmak yerine onun size artılar katmasına izin verebilirsiniz. O size daha çok kendinize dönmeyi ve sakin olmayı öğretebilir ve siz de ona daha maceracı olmayı ve yeni şeyler denemeyi öğretebilirsiniz. Böylece ilişkinizde güzel bir denge yakalarsınız.

 

Yalnız kalmayı isterse saygı duyun

İçine kapanık insanlar bazen yalnız kalmaya ihtiyaç duyabilirler. İnsan içinde olmak onları yorabilir ve onlara fazla gelebilir. Bu nedenle yalnız kalıp deşarj olmak isteyebilirler. Bu sizi sevmedikleri veya değer vermedikleri için değildir, o yüzden eğer yalnız kalmak isterlerse konuyu kişisel algılamayın ve onlara ihtiyaç duydukları zamanı verin.

 

Aranızda sadece ikinizin anlayabileceği bir “şifre” olsun

Çekingen insanlar bazen sevdiklerine kalabalık ortamlarda derdini anlatamayabilirler. Örneğin eğer çekingen sevgilinize kalabalık, yeni insanlar ve konuşmalar fazla gelmişse size beraber bulduğunuz bir kelimeyi söyleyebilir. Bu şekilde o ortamdan rahatsız olduğunu anlayabilirsiniz. Şifre bir kelime ya da bir mazeret üzerinde anlaşabilirsiniz.

 

Sessizliğinden korkmayın

İçe dönük insanlar sessizliği sever. Bu nedenle eğer eşiniz sessizse bunu kızgınlık, mutsuzluk veya hevessizlik olarak düşünmeyin.

 

Sorular sormak kendisini ifade etmesini kolaylaştırır

İçe dönük insanlar kendilerinden dışa dönük insanlar kadar kolay bahsedemezler. Ve durup dururken konuyu kendileri açıp bir şeyler anlatmaktan çekinebilirler. Ama soru sorulduğunda daha rahat cevap verirler. Bu nedenle onlara kendileri hakkında soru sormaya özen gösterin.

 

Güçlü olduğu yönlerini övün

İçe dönük insanların da dışa dönük insanların da güçlü olduğu noktalar vardır. Mesela içe dönük sevgiliniz tek başınayken kendini yalnız ve mutsuz hissetmiyorsa bu bir artıdır ve bu özelliğini

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?