Kalp kırmadan ayrılabilmek mümkün mü?

Kalp kırmadan ayrılabilmek mümkün mü?

Hepinizin de bildiğini gibi beraber olduğunuz kişiyle ilişkinizin yürümediğini veya yürüyemeyeceğini anladığınızda ondan ayrılmak hiç kolay olmuyor. Kalbini kırar mıyım ya da üzer miyim gibi sorular zihninizi sürekli meşgul edebiliyor. Eğer siz de böyle hissediyor ve sevgilinizi olabildiğince az üzerek ondan ayrılmak istiyorsanız, yapabileceğiniz belli başlı şeyler var.

 

İlişkiden emin değilseniz hemen harekete geçin

Bunlardan birincisi ve belki de en önemlisi ilişkinizin yürümediğinden ya da ondan hoşlanmadığınızdan emin olduğunuz an ilişkinizi bitirmeniz. Bu ilk birkaç buluşmadan sonra da olabilir, yıllarca süren bir ilişki sonrasında da. Bir şeylerin yolunda olmadığını anladığınız halde ayrılığı uzatırsanız hem kendinize hem de sevgilinize zarar verirsiniz.

 

Nelerin yanlış gittiğini anlatın

Bunun yanı sıra bir diyalog oluşturun. İlişkinizde nelerin yanlış gittiğini, nelere ihtiyacınız olduğunu mutlaka anlatın. Bu şekilde sevgilinizin de memnun olmadığı durumlar varsa o da bunları size anlatabilir. Ya da size neden ayrılmak istediğini sorabilir. Konuşarak, birbirinizi anlayarak ayrılmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Ayrılık kararını yüz yüze iken açıklayın

Çok önemli bir diğer faktör ise o kişiden nasıl ayrılacağınız. Yüz yüze ayrılmaya özen gösterin. Mesaj atarak birinden ayrılmayın çünkü bu şekilde size kafasındaki her soruyu soramaz, yüzünüzü, ses tonunuzu duyamaz ve bunlar onun bu ilişkiyi atlatamamasına neden olabilir. Bu şekilde hem hayatına devam etmesi zorlaşır hem de sizinle sık sık itibara geçmeye çalışır.

 

“Sorun sende değil, bende” cümlesini asla kurmayın

Bunların yanı sıra dürüst olmaya çalışın. Kötü hissetmesin diye yalan söylemek ya da “sorun sende değil bende” gibi cümleler kurmak karşınızdaki kişiyi daha da kırar. Tabii bu kırıcı olun ve onunla ilgili kötü her şeyi bütün açıklığıyla söyleyin anlamına gelmemeli ama olabildiğinde dürüst olmaya çalışın.

 

Açık kapı bırakmayın

Ve son olarak, ayrılırken belirsizliğe ve karışıklığa yer vermeyin. Onunla açık ve net bir şekilde konuşun, kafasında “belki de bitmemiştir” gibi düşünceler kalmasına neden olmayın.

Sevgilinizden ayrılırken bütün bu faktörlere dikkat ederseniz tatsız bir durumu daha hafif bir şekilde atlatma şansınız yükselir.

 

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?