“Seni seviyorum” demeden sevmek de aşka dahil

“Seni seviyorum” demeden sevmek de aşka dahil

“Seni seviyorum” demeden sevmek de aşka dahil

 Sözler bazen duygulara yetişemez… İşte o zaman davranışlardır önemli olan. 20 yıllık evliliğin içindeyken ilk günkü gibi sinek kaydı tıraşı ve ütülü giysileriyle eşine kendini beğendirmeye çalışmak “seni seviyorum”dan çok daha etkili olabilir.

“Seven insan ‘seni seviyorum’ demesini bilmeli…” Aşkı kalıplara sokan bu düşünce biçimi ve toplum tarafından kabul gören bazı klişeler ilişkilerin dost gibi görünen düşmanlarıdır. Aslında “seni seviyorum” demek sevgiyi göstermenin en kestirme yoludur. Sözlerle arası iyi olan biri için -hele bir de gerçekten seviyorsa- maça 1-0 sıfır önde başlamak gibidir. İyi olmayanlar içinse tam tersi.

Ancak ilişkide zaman ilerledikçe sözler yerini davranışlara bırakır. “Seni seviyorum”lar eskisi gibi heyecan vermeyebilir ya da eski sıklığında kullanılmayabilir. Bu noktada bu söz kadar manidar olan davranış şekilleri ilişkinizi daha da değerli hale getirir. Bu davranışlardan birkaçı şunlar:

 

Onu takdir etmek ve desteklemek

Eşiniz veya sevgilinizin iyi olduğu konuları göz ardı etmeyip onu takdir etmeniz sevginizin bir göstergesi olabilir. Onu başarılı bulduğunuz bir konuda yüreklendirerek gerçek sevgiyi iliklerine kadar hissettirebilirsiniz.

 

Kendinize özen göstermek

Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, sevdiğiniz kişiye de o kadar faydanız dokunur. Sağlıklı bir eş, sağlıklı bir ilişki ve aile demektir. Sizi aşağıya çeken alışkanlıklarınızı terk etmeye çabalayarak, kendinize değer vermeniz, eşiniz veya sevgilinizin kendisini size güvenle teslim etmesine yol açar.

 

Onun için hazırlanmak

Bu eylem genellikle kadınların erkeklere kendisini beğendirme kaygısı olarak algılanıyor fakat erkeklerin de eşlerine veya sevgililerine tepeden tırnağa hazırlanması bin kere “seni seviyorum”dan daha etkili olabilir.

 

Onu dikkatle dinlemek

Ona tüm dikkatinizi verip sözlerine verdiğiniz önemi göstermek de “seni seviyorum” ile eşdeğerdir.

 

Onunla gurur duyduğunuzu çevrenize göstermek

Hayatınızdaki insanı bir arkadaşınıza gururlanarak “benim eşim” ya da “kız/erkek arkadaşım” diye tanıtmanız, onunla olmaktan mutluluk duyduğunuzu ifade etmeniz güzel sözlerden daha değerlidir.

 

Editörün notu: Her ne kadar davranışlar önemli olsa da sevdiğiniz insana “seni seviyorum” ya da başka anlamlı ve güzel sözler söylemeyi ihmal etmeyin.

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?