Ve aşk öyle bir mucize ki…

Ve aşk öyle bir mucize ki…

Ve aşk öyle bir mucize ki…

  Aşıkların bakıştıkça kalplerinin ortak ritimle attığını, sarılmanın ağrıları dindirdiğini ve kalbin gerçekten kırıldığını biliyor muydunuz?

 

1 ) İki aşık insan birbirinin gözlerine bakınca kalp atışları senkronize olarak atıyor

Yapılan araştırmalara göre birbirine aşık olan ve bir ilişki içinde olan çiftlerin kalp atışları 3 dakika boyunca birbirine baktıktan sonra senkronize oluyor.

 

2 ) Sarılmak en doğal ağrı kesici

Sevdiğimiz birine sarıldığımız zaman vücudumuz “oksitosin” adını verilen ve aşk hormonu olarak da bilinen hormonu salgılıyor. Araştırmalar bu hormonun vücuttaki ağrıları büyük ölçüde kestiğini gösteriyor.

 

3 ) Aşık olduğunuz kişinin fotoğrafına bakmak bile acıyı azaltıyor

Bu konuda yapılan bir deneyde bir gruba aşık oldukları insanların fotoğrafları, diğer gruba da tanıdıklarının fotoğrafları gösterilmiş. Aşık oldukları kişiye bakan grup, diğerinden çok daha az acı hissetmiş.

 

4) Fiziksel çekicilik dereceleri aynı olan kişilerin ilişkileri daha kalıcı oluyor

Yapılan sosyal ve psikolojik araştırmalara göre insanlar çekicilikleri kendileriyle aynı ya da benzer olan insanlardan hoşlanıyor ve bu ilişkiler daha kalıcı oluyor.

 

5) Biraz farklılık, biraz da benzerlik uzun ilişkinin formülü

Araştırmalara göre birbirlerine her konuda çok fazla benzeyen insanların ilişkileri çoğunlukla kalıcı olmuyor. Aynı zamanda birbirine hiç benzemeyen ve tamamen zıt kişilikler de ilişkide kalamıyor. İlişkilerde hem biraz farklılık hem de biraz benzerlik kalıcılık adına iyi bir şey.

 

6) Kalp gerçekten kırılıyor

Araştırmalar ayrılık, boşanma, bir tarafın ölümü veya aldatılma gibi travmatik olayların insanların kalbinde gerçekten fiziksel acıya neden olduğunu kanıtlamış. Buna “kırık kalp sendromu” adı bile verilmiş. Yoğun duygusal stres, kalbi zayıflatarak göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden oluyor. Bu nedenle bazen kalp krizi ile karıştırılabiliyor ve kadınları daha çok etkiliyor.

 

7) Uzun süreli ilişkilerde yüz güzelliği, vücut güzelliğinden daha önemli

Kısa vadeli ve ciddi olmayan ilişkilerde vücudun daha önemli olduğu kanıtlanmış. Ama uzun vadeli ve ciddi ilişkilerde ise yüzün daha önemli olduğu görülmüş.

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?