Yeni bir ilişkinin içindeyken eski sevgilinizle arkadaş kalabilir misiniz?

Yeni bir ilişkinin içindeyken eski sevgilinizle arkadaş kalabilir misiniz?

Yeni bir ilişkinin içindeyken eski sevgilinizle arkadaş kalabilir misiniz?

  Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve ilişkiden ilişkiye değişebilir. Yani “evet” de olabilir “hayır” da. Uzmanlara göre bunun sorun yaratmayacağı durumlar olabileceği gibi aksi durumlar da söz konusu.

Örneğin eğer ilişkinizde psikolojik veya fiziksel bir şiddet gördüyseniz eski sevgilinizle asla arkadaş kalmamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra geçmiş ilişkinizde tüm süreçleri anlayış ve sağlıklı iki insan ilişkisi düzeyinde yaşamış olsanız bile araştırmalar arkadaş kalan eski sevgililerin arkadaşlıkları çok olumlu olmadığını ortaya koyuyor. Bir de eskiden beraber olduğunuz kişiyle aranızdaki tensel uyum ve kimyanın ayrılıktan sonra da sürmesi meselesi var. Bu durum da arkadaş kalınmasını bir hayli zorlaştırıyor.

 

Tüm bunların yanı sıra eski sevgilinizle arkadaş olmaya çalışmanız yeni ilişkinizi negatif yönde etkileyebiliyor, hatta bitmesine bile neden olabiliyor. Bazen yeni bir aşkın başlamasına en baştan engel olabiliyor. Dezavantajlar bu kadarla da bitmiyor; sizin masumca arkadaş olma çabanız yeni sevgilinizin “bu ilişkiye gerçekten bir şans veriyor mu?” diye sorgulamasına neden olabileceği gibi, tam anlamıyla onu unutup hayatınıza devam etmenizi engelleyebiliyor.

 

Hangi durumlarda eski sevgililerle arkadaş kalınmalı?

Uzmanlara göre eğer ilişkiniz tamamen bittiyse ve ikinizde artık birbirinize karşı bir şey hissetmiyorsanız arkadaş olmanız sorun yaratmıyor. Ama burada önemli bir koşul var, o da eski sevgilinizle arkadaşlığınızın yeni ilişkinizin üzerinden en az birkaç ay geçtikten sonra başlaması… Böylesi tüm taraflar için daha sağlıklı oluyor. Yeni ilişkinizin gelişip filizlenmesine izin verdikten sonra, yani tüm taşlar yerine oturunca arkadaş kalmak için izlenebilecek en ideal yol.

Aşk Burada!

demo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?